
Marti, 27 Iulie 2010
Sorana Cîrstea s-a calificat în turul doi al turneului WTA de la Istanbul, turneu dotat cu premii în valoare de 220.000 de dolari.
Românca a învins-o, în manşa inaugurală, pe Akgul Amanmuradova (Uzbekistan), ocupanta poziţiei 111 WTA, cu 7-6 (4), 6-3. În primul set, Sorana Cîrstea a fost condusă cu 2-5, însă a revenit şi a egalat situaţia, 5-5, după ce a salvat trei mingi de set. În actul secund, românca şi-a îmbunătăţit jocul şi s-a impus cu 6-3.
În faza următoare a competiţiei, Sorana Cîrstea o va întîlni pe învingătoarea partidei dintre Patty Schnyder (Elveţia), cap de serie numărul 8 şi Johanna Larsson (Suedia), locul 66 WTA.
Pentru calificarea în turul doi, Cîrstea va primi 30 de puncte WTA şi un cec în valoare de 2.950 de dolari.
(Citeste continuarea articolului aici)